“Oʻzarxiv” agentligi tizimida moliyaviy va budjet masalalari Hayʼat tomonidan muhokama qilinadi. Shuningdek, moliyaviy masalalar tegishli xodimlar, masʼul tarkiiy boʻlinma ishtirokida muhokama etiladi. |
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) tomonidan qabul qilingan ayollar huquqlarini himoyasini taʼminlovchi hujjat mavjudligi?
26 |
Oʻzbekistondagi xotin-qizlarning ahvoli boʻyicha davlat tomonidan qabul qilingan xalqaro huquqiy-majburiy meʼyorlarning bajarilishini tasdiqlovchi hisobotlar topshiriladimi? Kim tomonidan topshiriladi?
“Oʻzarxiv” agentligi tomonidan gender tenglik boʻyicha tadbirlar tashkil etilishi va hisobotlar soʻrovga asosan topshiriladi. 2024-yilda hisobotlar topshirilgan. |
27 |
Vazirlik (idora, tashkilot)da zoʻravonlikdan jabrlangan shaxslarni mavjudligi? (agar boʻlsa) zoʻravonlikdan jabrlanganlarga qanday tibbiy xizmatlar taqdim etilgan?
2024-yilda “Oʻzarxiv” agentligi va uning tizimida zoʻravonlikdan jabrlangan shaxslar aniqlanmagan. Mazkur yoʻnalishda doimiy monitoring yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, zoʻrovonlikka qarshi tadbirlar tashkil etiladi. |
28 |
Gender zoʻravonlikni oldini olish uchun amalga oshirilgan targʻib tadbirlari?
Gender zoʻravonlikni oldini olishga qaratilgan targʻibot tadbirlari Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan 2022-2024-yillarda Agentlik tizimida “2030-yilga qadar Oʻzbekiston Respublikasida gender tenglikka erishish strategiyasini amalga oshirish dasturi” doirasida “Zoʻrovonlikka qarshi 16 kun” mavzusida turkum muhokamalar oʻtkazildi. 2024-yilda gender masalalari boʻyicha 2 marotaba, zoʻravonlikka qarshi kurashish boʻyicha 2 marotaba yigʻilish va tadbirlar tashkil etildi. |
29 |
Tashkilot yoki vazirlik (rahbariyati uchun) Gender siyosati boʻyicha xabardorlik darajasi.